
Projekt címe: Ifjúság ON! - közösségfejlesztés Herenden
Projekt azonostószáma: EFOP-1.3.5-16-2016-00940
Elnyert támogatási összeg: 24.799.000 Ft
Konstrukció száma és címe: EFOP-1.3.5-16 Társadalmi szerepvállalás erősítése a közösségek fejlesztésével
Projekt megvalósításának időszaka: 2017.06.01 – 2020.08.30. (39 hónap)
Projekt megvalósításának helyszíne: Herend és környéke
Pályázó szervezet neve: Kanyssa Hallgatói Alapítvány
Projekt leírása
A Kanyssa Hallgatói Alapítvány a Pannon Egyetemhez kötődően számos ifjúsági fejlesztést hajtott végre Veszprém megyében a korábbi években. Jó kapcsolatot ápol az Önkormányzattal (melytől támogatói nyilatkozattal rendelkezik) valamint sok helyi és környékbeli civil szervezettel.
A projektünk célkitűzése egy olyan társadalmi szerepvállalást erősítő folyamat megvalósítása melynek révén lehetőség nyílik arra, hogy a herendi és a környékben élő fiatalok, családok és fizikailag-szellemileg friss idősek, nyugdíjasok kisközösségei találkozhassanak egymással.
Fontos cél, hogy merjenek és tudjanak egymással együttműködni, tudják megvalósítani a generációk közötti együttműködést, járuljanak hozzá a civil társadalom megerősítéséhez, és magas fokú társadalmi szolidaritást érjenek el. A projekt során a közösségek kialakítása mellett az önkéntes és karitatív tevékenységekben való részvétel népszerűsítését is el kívánjuk érni.
A projekt kialakítása során célunk volt, hogy a pályázat során megvalósítani kívánt tevékenységeket lehetőleg a legtöbb szempontból és célcsoportot érintő lehetőségből közelítsük meg. Ezen felül programjaink több helyszínen valósulnak meg: Herenden, Zánkán és Devecserben is, mely egy komplex programmal fejlesztendő járásban található.
A célcsoport több szempontú megközelítése mellett arra is hangsúlyt fektettünk, hogy a horizontális szempontok is érvényesüljenek: környezetvédelmi/fenntarthatósági ismeretek célzott átadása történik meg a C tevékenység 2. pontja szerint, illetve az esélyegyenlőségi célcsoport is megszólításra kerül a javasolt programok révén.
A projekt megvalósítása 36 + 3 (egészségügyi vészhelyzet okán) hónapon keresztül történik. Ez alatt az alábbi tevékenységek kerülnének megvalósításra:
„A” tevékenységcsoport
„C” tevékenységcsoport
Továbbá:
Projektmenedzsment
Kötelező tájékoztatás és nyilvánosság
Megvalósított programelemek száma: 75 db
Elért résztvevők száma: 5.000 fő
A projekt során elérni kívánt alapvető célok:
1. a fiatalok aktivitásának ösztönzése. A fiatalabb korosztályú célcsoportunk számára (15-29 éves korosztály) figyelemfelkeltő rendezvényeket kell szervezni annak érdekében, hogy ezeket igénybe is vegyék a megvalósítási időszaka alatt, és a későbbiekben egyaránt.
2. a közösségi szerepvállalás erősítése az önkéntesség, a karitatív munka előmozdítása és a civil társadalom megerősítése által nemcsak a fiatalok, hanem minden generációra kiterjedően: (a) önkéntesség népszerűsítése helyben: önkéntességre való hajlam, majd aktivitás elérése, majd ennek közösség általi elismertetése (pl.: aktív reklámozással, népszerűsítő programokkal); (b) a helyi alapokra épített önkéntesség népszerűsítése a térségben
3. helyi igényekre, lehetőségekre válaszul új formalizált vagy nem formalizált kisközösségek létrehozása, illetve a már létező kisközösségek működésének és aktivitásának, szervező erejének fejlesztése.
4. kiemelt fontosságú helyi kisközösségek szervezett programok bővítése.
5. családok közötti kapcsolatok erősítése.
A projekt során elérni kívánt részcélok:
1. önkéntes programok szervezése
2. önkéntes tevékenység helyi lehetőségeinek feltérképezése, illetve szervezett biztosítása, az önkéntesség népszerűsítése minden korosztály tekintetében
3. A közösségfejlesztés területén dolgozó civil szakemberek képzése, tapasztalatcseréjének biztosítása, kisközösség-mentor hálózat kialakítása
A projekt tervezése és megvalósítása során a Nemzeti Ifjúsági Stratégia, a Nemzeti Önkéntes Stratégia szakmai szempontrendszerét és céljait is figyelembe vettük, valamint az illeszkedését az állami intézményrendszer (ÚNK, CSEÖH, IKSZT) által ellátott feladatokhoz és célokhoz, valamint a helyi esélyegyenlőségi tervhez.
Létrehozott kisközösségeink:
- Texas Rodeo Country Linedancers
- Herend Park Közössége